Loutkářské soubory DDM "Na Výstavišti" Mladá Boleslav
KAŠPÁREK a JITŘENKA


Loutkářské soubory Kašpárek a Jitřenka

Loutkářské soubory Kašpárek a Jitřenka, které fungují pod patronací Domu dětí a mládeže "Na Výstavišti" Mladá Boleslav, pracují inscenační technikou černého a luminiscenčního divadla. V našich inscenacích uvidíte téměř vždy loutky ve spojení s výstupy živých herců. Protože se jedná o techniku, která není běžně v divadlech využívána, jsou naše představení zajímavá nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Za 20 let činnosti jsme uvedli 36 premiér a zahráli 467 představení pro 29 959 diváků.

Na domovské scéně v Domě dětí a mládeže hrajeme pravidelně pro mateřské a základní školy a pro veřejnost. Na základě pozvání hostujeme i v jiných divadlech či na loutkářských festivalech.

Před loutkovým divadlem v Lounech. Členové souboru Jitřenka ve Slovanském domě. Soubor Jitřenka krátce po odehrání inscenace Kocouří příběhy. Dětské publikum při začátku inscenace Podívám, povídám pohádku. Soubor je vítán starostou města Dobrovice.

Co bylo dřív? Kašpárek nebo Jitřenka?

Koncem minulého století uzrály v Domě dětí a mládeže v Mladé Boleslavi podmínky pro otevření divadelního kroužku, jehož vedoucí se stala Martina Večeřová, někdejší členka brněnského loutkového divadla Jitřenka. V průběhu dvou let se kolem ní vytvořila početná skupina dětí, které bavila hra s loutkami. Martina nostalgií ke svému bývalému působišti příliš netrpěla a tak pro loutkářský soubor zvolila název Kašpárek. V roce 2001 se od souboru oddělila skupina starších dětí, a protože pro svou činnost využívala loutky ze zaniklého brněnského divadla, zvolila si název Jitřenka.

Dramaturgie, režie a odborného vedení se záhy ujal Jaroslav Vidlař (2001 - dosud). Vzhledem k tehdejším bohatým mezinárodním aktivitám se o produkci a technickou složku začal ve stejné době starat Hana Vidlařová (2001 - dosud).
V roce 2006 ukončila svou činnost se soubory Martina Večeřová a do týmu vedoucích vstoupila Alena Holíková (2007 - dosud).
Jako asistentka režie působí od roku 2013 Anna Lhoťanová, která v této pozici zúročuje vše, co se naučila za dobu svého členství v souborech Kašpárek a Jitřenka.

Divadelní soubor Kašpárek je určen pro začínající zájemce o herectví. Na zkouškách se seznamují s loutkářským řemeslem, učí se správně artikulovat, hledat smysl toho co říkají. Součástí schůzek je i pohybová průprava. S prvními krůčky na jevišti jim pomáhají starší kamarádi ze souboru Jitřenka. Kromě začátečníků zde však tvoří i děti, které již zvládnou nastudovat kvalitní inscenaci.

Soubor Jitřenka je určen hercům a herečkám, kteří prošli přípravou v souboru Kašpárek a získali základní loutkářské dovednosti a herecké zkušenosti. V oblasti amatérského loutkového divadla je tvorba těchto mladých lidí uznávaná nejen diváky, ale i renomovanými loutkáři.

V neděli 16. února oslavily na prknech Městského divadla v Mladé Boleslavi loutkářské soubory Kašpárek a Jitřenka 20 let své divadelní činnosti. Na samém úvodu slavnostního večera převzaly soubory od předsedy Skupiny amatérských loutkářů pana Aleše Popa Cenu PhDr. Jindřicha Veselého. Tato cena je pojmenována po prvním předsedovi Mezinárodní loutkářské unie UNIMA, která byla založena již v roce 1929. O tomto mimořádném večeru si můžete přečíst i podrobnější reportáž.

Kompletní historii loutkářských souborů si můžete prostudovat v následujích třech výročních dílech občasníku Slunečník.

Slunečník: 10 let loutkářských souborů
Slunečník: 15 let loutkářských souborů
Slunečník: 20 let loutkářských souborů v kostceÚspěchy

Kašpárek


Jitřenka

Jitřenka na Loutkářské Chrudimi v roce 2010. Pavel Řezáč si přebírá čestné uznání za výkon v roli krále v pohádce <i>Skákavá princezna</i>. Soubor Jitřenka na planetě Yó. Závěr pořadu u příležitosti 15. výročí souborů. Soubor Kašpárek se svými oceněními.

Mezinárodní spolupráce

Soubor se od roku 2001 výrazně podílí na velmi dobré česko-německé spolupráci s mládeží z partnerského města Dieburg. Tato spolupráce v oblasti divadelní tvorby byla v roce 2004 ohodnocena Evropskou cenou.
Při příležitostech zahraničních návštěv ve Středočeském kraji byl soubor poctěn reprezentací našeho kraje (v roce 2003 pro pracovníky ministerstva školství ze zemí Beneluxu a v roce 2005 ze SRN/ Reinland).

V programu u příležitosti oslav 10. výročí uzavření partnerské smlouvy mezi městy Mladá Boleslav a Dieburg byla uvedena v obou městech inscenace POZVÁNÍ, kterou jsme k tomuto výročí vytvořili společně s německou mládeží dvojjazyčně.


Reprezentace v zahraničí


Kontakty

Naše domovská scéna

DDM "Na Výstavišti" Mladá Boleslav - Pavilon
Purkyňova 224
(doručovací adresa: Husova 201)
293 01 Mladá Boleslav
www.ddm-mb.cz


Vedoucí souboru

Mgr. Hana Vidlařová
Mobil: 724 985 145
E-mail: hana.vidlarova@ddm-mb.cz

Alena Holíková
Tel: 326 323 281
Mobil: 724 985 147
E-mail: alena.holikova@ddm-mb.cz


Webmaster

Anna Lhoťanová
E-mail: anna.lhotanova@post.cz